Kontakt 579 609 609

Dobry dobór klimatyzacji gwarancją satysfakcji !

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimat się ociepla. Odczuwa się to niewątpliwie. Warto zatem zastanowić się nad montażem klimatyzatora, zapewniającego błogie, chłodne powietrze. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego urządzenia.

Wybieramy klimatyzator - rodzaje
Klimatyzatory przenośne
Jest to rozwiązanie najprostsze. Aby zainstalować takie urządzenie, nie trzeba kuć ścian i prowadzić przewodów. Wymóg jest tylko jeden – musi być blisko okna. Przez lekko uchylone okno, elastyczną rurą odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze z pomieszczenia. Wadą tych urządzeń jest nieco niska wydajność (zwłaszcza z powodu uchylonego okna), ponadto są dosyć głośne. Trzeba też pamiętać, że tego typu klimatyzator to dodatkowy sprzęt
w pomieszczeniu, który zajmuje miejsce. Nie wolno na nim stawiać żadnych przedmiotów, ani zakrywać krat wentylacyjnych – narusza to jego pracę i może doprowadzić do przegrzania. Polecane są na ogół do małych mieszkań.

Klimatyzatory typu split
Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna zaopatrzona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Występują w różnych wersjach, w zależności od sposobu montażu. Najpopularniejsze są urządzenia ścienne. Wyglądają imponująco, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Na ogół spotyka się je w kolorze białym, ale mogą być też wykończone przyciemnianym lustrem lub chromem. Dostępne są również w kolorach metalicznych np. szarym czy niebieskim, a także w wykończeniu drewnopodobnym. Te ostatnie prezentują się na ścianie niczym futurystyczne obrazy.
Do wysokich pomieszczeń polecane są klimatyzatory podsufitowe, które instaluje się bezpośrednio do konstrukcji stropu. Urządzeniami uniwersalnymi są natomiast klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają podobnie jak grzejnik). Inną wersją są klimatyzatory kasetonowe, stosowane w pomieszczeniach z sufitami podwieszanymi, w których są montowane.
Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Ustawia się ją na balkonie, montuje na elewacji, dachu lub kominie (w przypadku domów jednorodzinnych). Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

Multisplit
To rozwiązanie systemowe, umożliwiające stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu. W tym przypadku, oprócz urządzeń ściennych, podsufitowych, przypodłogowych, stosuje się klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane specjalnymi kanałami, zakończonymi anemostatami na ścianie, w podłodze lub suficie.

Wybieramy funkcje i moc
Przed zakupieniem klimatyzatora warto zastanowić się, czy urządzenie ma tylko chłodzić powietrze, czy także je ogrzewać. Na rynku dostępne są bowiem klimatyzatory wyposażone w pompę ciepła, które przy niższych temperaturach (np. w okresach przejściowych) ogrzewają mieszkanie lub stanowią uzupełnienie innego źródła ciepła.

 

Ważny jest także wybór odpowiedniej mocy – ogólnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW wystarczy na schłodzenie/ogrzanie około 10 m². Specjaliści od klimatyzacji biorą także pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia i ilość przebywających w nich osób, nasłonecznienie i oświetlenie, a także obecność urządzeń elektrycznych, generujących ciepło.

Dla alergików, dzieci, osób ceniących zdrowie
Klimatyzatory nowej generacji wyposażone są w specjalne filtry, szczególnie polecane alergikom, ale również i dzieciom. Oto niektóre z nich:

 • filtr typu HEPA – niemal idealnie usuwa kurz, dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy, a także roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów, pleśń, sierść zwierząt, niektóre bakterie i wirusy,

 • filtr antybakteryjny emitujący atomy srebra – działa bakterio i grzybobójczo,

 • generator jonów ujemnych – poprawia jakość powietrza, czyniąc go świeżym, zdrowym i przyjemnym,

 • filtr uwalniający witaminę C (witamina młodości) – korzystnie wpływa na sen i poprawia wydolność fizyczną,

 • filtr deodoryzujący z aktywnym węglem – pochłania nieprzyjemne zapachy.

Aby uniknąć przeziębienia

 • jeśli decydujemy się na montaż klimatyzatora w pokoju dziecka, powinniśmy zadbać, aby różnica między temperaturą w pokoju dziecka, a tą na zewnątrz nie przekroczyła 5ºC,

 • latem przy dużych upałach różnica temperatur między powietrzem w mieszkaniu,
  a zewnętrznym powinna wynosić nie więcej niż 5-8ºC.

Warto wiedzieć

 • dobór i montaż instalacji, zwłaszcza urządzeń typu split i systemów bardziej rozbudowanych, warto powierzyć autoryzowanej firmie instalacyjnej. Specjaliści wybiorą odpowiednie miejsce montażu systemu, aby jego praca nie była uciążliwa zarówno dla samych użytkowników, jak i sąsiadów,

 • w przypadku bloku mieszkalnego, montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub dachu musi być uzgodniony z jego administratorem,

 • jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu wygodnym zarówno do montażu, jak i serwisu, a także nienasłonecznionym, aby wykorzystywane było nienagrzane powietrze. Powinna być także zabezpieczona przed śniegiem czy silnym wiatrem, ale w taki sposób, aby ewentualne daszki czy ścianki nie ograniczały odbioru ciepła,

 • większością klimatyzatorów steruje się zdalnie za pomocą pilota,

 • klimatyzacja jest skuteczna, jeśli okna i drzwi w pomieszczeniu są zamknięte,

 • ważne jest, aby dbać o filtry – regularnie (co miesiąc) czyścić wodą z dodatkiem detergentu lub środkiem wskazanym przez producenta, a po czasie określonym w instrukcji wymieniać (przeważnie raz do roku). W bardziej zaawansowanych modelach urządzeń zapalają się lampki kontrolne, sygnalizujące konieczność wymiany filtra lub jego wyczyszczenie,

 • należy regularnie, przynajmniej raz na dobę wietrzyć klimatyzowane pomieszczenie (klimatyzator powinien być wtedy wyłączony),

 • wyposażenie dodatkowe klimatyzatorów: czujnik ruchu uruchamiający pracę w momencie pojawienia się użytkownika, automatyczny restart odpowiedzialny za ciągłość pracy urządzenia w chwili spadku napięcia, specjalna funkcja cichej pracy (przydatna szczególnie w nocy, podczas snu domowników), fluorescencyjnej, piloty świecące w ciemnościach.

 

 

Zakres naszych usług

 • Montaż klimatyzacji
 • Serwis klimatyzacji
 • Naprawa klimatyzacji
 • Sprzedaż klimatyzacji
 • Montaż wentylacji
 • Serwis central wentylacyjnych

Montaż klimatyzacji oraz wentylacji – KRIS-WENT: Bytom, Chorzów, Kraków i nie tylko

Klimatyzacja to obecnie nieodłączne wyposażenie każdego biura, galerii handlowej oraz wszelkich innych miejsc użyteczności publicznej. Pozwala na ochłodzenie pomieszczenia, gdy za oknem panują naprawdę wysokie temperatury. Firma KRIS-WENT z siedzibą w Katowicach oferuje montaż klimatyzacji i wentylacji na terenie woj. śląskiego oraz okolic. Pracujemy w takich miastach jak m.in. Bytom, Gliwice, Jaworzno, Chorzów, czy Kraków. Stawiamy na nowoczesne urządzenia – proponujemy klimatyzatory oraz centrale wentylacyjne zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni. Zajmujemy się także rekuperacją. Nasze realizacje znajdziesz w sklepach, aptekach, restauracjach, firmach oraz domach nie tylko w Katowicach, ale również w Sosnowcu, Krakowie, Opolu i Częstochowie.

Profesjonalny serwis klimatyzacji i wentylacji

Obsługujemy zarówno Klientów komercyjnych, jak i indywidualnych. Oferujemy montaż klimatyzacji oraz wentylacji w dobrej cenie. Chętnie służymy fachowym doradztwem w doborze odpowiedniego urządzenia. Zawsze dbamy o staranne przygotowanie oferty i przekazanie wszelkich szczegółów techniczno-eksploatacyjnych. KRIS-WENT to także profesjonalny serwis klimatyzacji i wentylacji. Naprawa rekuperatorów również wchodzi w zakres naszych usług.

Jeżeli zainteresowała Cię oferta KRIS-WENT, zachęcamy do kontaktu. Swoje usługi kierujemy zarówno do mieszkańców Katowic, Sosnowca, Bytomia i innych miast w woj. śląskim, jak i Krakowa oraz okolic.