Kontakt 579 609 609

Klimatyzację należy odczuwać, nie słuchać !

Klimatyzacja, a hałas

Włączony klimatyzator niestety hałasuje. Wybierając urządzenie warto zatem zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje dany model, aby jego praca nie była uciążliwa.

Hałas zaliczany jest do czynników zagrażających środowisku, jak również nam samym – wpływa negatywnie na nasz organizm, pogarsza samopoczucie. Ponieważ hałas jest wszechobecny, zadbajmy chociaż, aby w naszym prywatnym otoczeniu panowały warunki sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu.
Praca klimatyzatorów może nie jest głośna, jednak towarzyszy jej jednostajny szum, który z pewnością może przeszkadzać. Hałasem możemy nazwać w zasadzie każdy niepożądany przez nas dźwięk, który odczuwamy jako nieprzyjemny. Szum klimatyzatora może okazać się szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy wymagającej skupienia oraz sypialniach, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zasypianiem.
Producenci klimatyzatorów są zobowiązani podawać poziom hałasu urządzeń. Powinien być on zmierzony w odległości jednego metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, w skrócie dBA, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka.
Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia. W nocy musi być mniejszy o 10 dBA.

Jak dźwięki wpływają na zdrowie i samopoczucie?
dźwięki poniżej 35 dB – są zupełnie obojętne i niemal stale nam towarzyszą;
35-70 dB – powodują irytację, zmęczenie, utrudniają rozmowę, zasypianie;
70 do 85 dB – to próg szkodliwości dla zdrowia – może przy dłuższym działaniu powodować nawet uszkodzenia słuchu, stymulować do zachowań agresywnych,
85 do 130 dB – może powodować trwałe uszkodzenia słuchu oraz różne dolegliwości i schorzenia, uniemożliwia zrozumienie mowy nawet z odległości 0,5 m;
powyżej 130 dB – to już pewne, trwałe uszkodzenia słuchu, skutkiem są drgania organów wewnętrznych, które prowadzą do zaburzeń ich pracy.

W klimatyzatorach typu split, najpopularniejszych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, elementy najgłośniej pracujące, czyli sprężarki, montowane są w jednostce zewnętrznej – instalowanej na zewnątrz budynku, dzięki czemu praca tego typu urządzeń jest najmniej uciążliwa. W jednostce wewnętrznej zaś znajduje się jedynie wentylator. Godne polecenia są urządzenia emitujące do 35 dBA – jest to wartość hałasu przypisywana np. cichej rozmowie. Na rynku dostępne są już urządzenia generujące hałas o wartości jedynie 20 dB(A), a nawet 19 dB(A), zachowujące dużą efektywność wykorzystania energii (klasa A).

Klimatyzatory monoblokowe, które stanowią jedno urządzenie (mieszczą w jednej obudowie wszystkie elementy pracujące) są zdecydowanie głośniejsze – 45-55 dBA.
Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej. Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora zwiększa się, ale tym samym urządzenie pracuje zdecydowanie głośniej (szybciej obraca się wentylator). Wybierając klimatyzator trzeba sprawdzić dokładne parametry techniczne urządzenia, może się bowiem zdarzyć, że producent czy dystrybutor reklamuje np. wydajność chłodniczą dla najwyższego biegu, a poziomu hałasu – dla biegu najniższego.

Zakres naszych usług

  • Montaż klimatyzacji
  • Serwis klimatyzacji
  • Naprawa klimatyzacji
  • Sprzedaż klimatyzacji
  • Montaż wentylacji
  • Serwis central wentylacyjnych

Montaż klimatyzacji oraz wentylacji – KRIS-WENT: Bytom, Chorzów, Kraków i nie tylko

Klimatyzacja to obecnie nieodłączne wyposażenie każdego biura, galerii handlowej oraz wszelkich innych miejsc użyteczności publicznej. Pozwala na ochłodzenie pomieszczenia, gdy za oknem panują naprawdę wysokie temperatury. Firma KRIS-WENT z siedzibą w Katowicach oferuje montaż klimatyzacji i wentylacji na terenie woj. śląskiego oraz okolic. Pracujemy w takich miastach jak m.in. Bytom, Gliwice, Jaworzno, Chorzów, czy Kraków. Stawiamy na nowoczesne urządzenia – proponujemy klimatyzatory oraz centrale wentylacyjne zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni. Zajmujemy się także rekuperacją. Nasze realizacje znajdziesz w sklepach, aptekach, restauracjach, firmach oraz domach nie tylko w Katowicach, ale również w Sosnowcu, Krakowie, Opolu i Częstochowie.

Profesjonalny serwis klimatyzacji i wentylacji

Obsługujemy zarówno Klientów komercyjnych, jak i indywidualnych. Oferujemy montaż klimatyzacji oraz wentylacji w dobrej cenie. Chętnie służymy fachowym doradztwem w doborze odpowiedniego urządzenia. Zawsze dbamy o staranne przygotowanie oferty i przekazanie wszelkich szczegółów techniczno-eksploatacyjnych. KRIS-WENT to także profesjonalny serwis klimatyzacji i wentylacji. Naprawa rekuperatorów również wchodzi w zakres naszych usług.

Jeżeli zainteresowała Cię oferta KRIS-WENT, zachęcamy do kontaktu. Swoje usługi kierujemy zarówno do mieszkańców Katowic, Sosnowca, Bytomia i innych miast w woj. śląskim, jak i Krakowa oraz okolic.